Tý/deníček „E“ vrhu

25.10.2021 – máme 5 pejsků a 2 fenečky, Aprilka se vzorně stará a štěnáťka krásně pijí, spí, plazí se a s pomocí maminky se vyprazdňují. Štěňátka měla porodní váhu v rozmezí 340-490g. Žádné ze štěňátek nemá rozštěp, zálomek ani paspárky.

28.10.2021 – všechna štěňátka mají odpadnutý pupeční pahýlek

30.10.2021 – se štěňátky provozujeme časnou stimulaci nervové soustavy. Jinak je jejich program dne dost jednoduchý – pijí, spí, pečuje o ně maminka, mazlíme je my, lezou po bedýnce a pak zase pijí, spí… 🙂

04.11.2021 – mezi 7 a 10.dnem života zdvojnásobila všechna štěňátka svojí porodní váhu (jako první červený pejsek) a postupně začínají otvírat očička – opět má prvenství červený pejsek a obě holčičky. Stále provozujeme časnou stimulaci nervové soustavy.

08.11.2021 – štěňátka mají za sebou stříhání drápků a také první odčervení – Drontal Junior. Zítra ukončíme naše „cvičení“ – časnou stimulaci nervové soustavy a odstraníme porodní bedýnku, svět bude o něco větší…

12.11.2021 – první příkrm – krůtí jemně mleté a kozí mléko – štěňátka byla nadšená a misku doslova vylízali… Už si mezi sebou chvilkově hrají, vrtí ocásky, postupně jim zvetšujeme životní prostor a hodně mazlíme. Každý den si s nimi chodí „hrát“ velká ségra Blumi, která je z nich naprosto nadšená.

14.11.2021 – štěňátka se byla poprvé podívat také venku, vzhledem k počasí jen na chvilku, ale nyní už tam budou chodit na chvilku každý den. Druhé stříhání drápků. Štěnátka si více všímají svého okolí a vybavení výběhu. Rostou jim zoubky.

18.11.2021 – velký milník, štěňátka si začínají všímat nohavic 🙂 zatím je jejich kousání ale jemné… začíná k nám chodit více návštěv, včetně dětí a štěňátka si to užívají. Začínáme pouštět CD se zvuky.

23.11.2021 – včera dostali druhé preventivní odčervení – Drontal Junior. Štěňátka chodí ven vícekrát za den a maso s kozím mlékem a troškou zeleniny dostávají 2x za den. Aprilka o ně vzorně pečuje, kojí (je hodná, kojí sice ve stoje, ale pak si k nim stejně lehne…), přísně vychovává a ségra Blumi si s nimi nadšeně hraje, hrají si spolu, koušou se, perou se, žužlají hračky a s s radostí také ožužlávají a okusují naše návštěvy.

27.11.2021 – štěňátka od včera dostávají každý den jako jedno jídlo něco, co je potřeba kousat, takže kuřecí křídla, kuřecí skelet, později to budou také kachní krky a další masité kosti. Dnes dostali poprvé granulky Acana Dog Heritage Puppy & Junior, které nyní budou jejich každodenní snídaní. Každé jídlo chodí zapít k Aprilce do mléčného baru. Ven chodí aktuálně cca 5x za den – dostávají tam jídlo co se jí z misky, hrají si tam – spolu, s mámou, s Blumi, s babičkou… 🙂 běhají a řádí…když se spokojeně uloží na vetbedku ke dveřím, jdou zase domů 🙂 Chodí k nám velké množství návštěv.

29.11.2021 – dnes jsme si s prcky udělali socializační výlet do Hornbachu. Poprvé jeli autem, poprvé byli bez maminky a sourozenců, poprvé na vodítku, poprvé cizí prostředí – každé štěně si chvíli samo ťapalo po Hornbachu a poznávalo velký svět okolo. Byli šikovní. Cestu zpět domů svorně prospali. 🙂

06.12.2021 – štěňátka rostou doslova před očima, aktuálně v 6 týdnech věku váží 3,5-4,6kg. Dostali třetí preventivní odčervení – Dehinel plus Flavour. Ven chodí štěňátka aktuálně cca 7x za den (po spaní, po hraní, na jídlo – po jídle..), snažíme se tím podporovat hygienické návyky + otužování. Stále k nám chodí jedna návštěva za druhou a nechávají se dobrovolně okusovat. 🙂

08.12.2021 – dnes jsme si udělali další výlet autem, tentokrát do Tění, kde si štěňátka poprvé vyzkoušela jak super je běhat po velkém prostranství pastviny, poznali další nové lidi a vyzkoušeli si pasení oveček. Všechna štěňátka o ovečky projevila menší či větší zájem a udělali nám velikou radost.

10.12.2021 – štěňátěka dnes absolvovala čipování, první očkování a oděr DNA na potvrzení parentity. Rozšiřujeme repertoár krmení, již znají – hovězí, telecí, jehněčí, neprané drštky, králíka, kuřecí, krůtí, kachní, lososa, makrelu a koninu. Z masitých kostí dostávají kuřecí křídla + hřbety + skelety, kachní krky + hlavy + pařáty. Na žužlání dostávají jehněčí kloubní kosti.

Máme finální jména:
ELIOT – modrý pejsek
ELOI – žlutý pejsek
EMIKO – oranžový pejsek
ENKI – červený pejsek
ETSU – zelený pejsek
ELENEI – fialová fenka
EYWA – růžová fenka

14.12.2021 – štěňátka s Aprilkou absolvovali kontrolu vrhu s velmi pěkným hodnocením jak povah, tak exteriéru, vyzkoušeli si focení s fotografkou, absolvovali vyšetření na dědičné oční vady u MVDr. Lenské a všichni, včetně maminky Aprilky mají očička zdravá, bez vad.
V sedmi týdech mají váhu 4,3 -5,6kg.

15.12.2021 – Enki a Eliot odjeli do nového domova

17.12.2021 – za poslední 3 dny jsme si v rámci socializace udělali s každým štěňátkem samostatný výlet – autobusem, eskalátory, metro, davy lidí, projít se po nádraží a zpět autobusem domů. Štěnátka aktuálně dostávají krmení 4x denně (ráno granule a 3x syrové), ještě se chodí po jídle trošku napít k Aprilce. U tohoto vrhu jsem pro zajímavost chtěla spočítat, kolik různých lidí u nás štěnátka uvidí na návštěvách. Před odjezdem prvního štěnátka jsme došli k číslu 69. 🙂 Tolik návštěv nemáme běžně za celý rok 😀 Všem moc děkujeme, že jste se s námi na tom podíleli!

18.12.2021 – Eywa odjela do nového domova

20.12.2021 – Emiko odjel do nového domova

01.01.2022 – Elenei která čeká na svůj odjezd do PL a zbývající 2 kluci – Eloi a Etsu u nás nezahálejí 🙂 pokračují v socializaci, chodí jim další návštěvy a nebo jezdí na návštěvy oni 🙂 Den před štědrým dnem jsme navštívili Eliota u jeho rodiny a jak štěňátka, tak mamka Aprilka si to moc užila. Udělali jsme si i vícedenní výlet do naprosto odlišného prostředí, jízda autem jim nedělá problém, cizí prostředí a podmínky také ne. Mají moc rádi děti, pěkně baští. Učí se chodit na vodítku – pevném i flexi – to když chodí každý sám na procházku. V 9 týdnech je Aprilka už odstavila a nyní už si s nimi „jen“ hraje. Má je moc ráda užívá si to s nima. Štěňátka s námi oslavili své první Vánoce (rozbalovali své první dárky 😉 ) a také prvního Silvestra. Jsme rádi, že i pražské ohňostroje zvládli s bravurou. Dnes si užili společnou Novoroční procházku a proběhání na velké louce, což se jim moc líbilo a zakončili jsme krátkou socializací na cyklostezce.

09.01.2022 – naše trojka „Eli, Eli a Eti“ mají za sebou další preventivní odčervení, druhé očkování – kdy se chovali v ordinaci naprosto ukázkově, injekce si ani nevšimli, za to však celou ordinaci důkladně prošmejdili a paní doktorce chtěli se vším pomáhat a dávat pusinky… Z Genomie jim dorazily DNA profily a DNA ověření původu. Díky ověření původu jsou po rodičích geneticky čistí (N/N – bez mutace) na oba typy ataxie (SDCA1+2), kardiomyopatii (CJM), degenerativní myelopatii (DM) a maligní hypertermii (MH). Aprilka je úžasná máma, pečuje o ně, hraje si s nima, vychovává je. Pokračujeme v socializaci, pěkně vychází s našima psíma holkama, byli jsme zase v Hornbachu, chodíme na procházky – společně, samostatně a i se psími či lidskými kamarády, jezdíme na výlety… Autem jezdí naprosto ukázkově. Pracujeme s nimi společně i individuálně, jsou moc fajn. Měli k řešení své první hlavolamy a moc se jim to líbilo.

20.02.2022 – všechna štěňátka jsou v nových domovech, Eloi bydlí v rodině, kde bydlel brácha naší Bianečky, Elenei (Lilou) se dočkala legálního odjezdu do Polska a Etsu (Sniffi) u nás čekal na přestěhování jeho rodiny a šel rovnou do nového. 🙂 Na tý/deníček nebyl úplně čas, ale nezaháleli jsme, kromě odčervení a očkování jsme jezdili také na spoustu výletů, bylo u nás opět několik návštěv, zdokonalovali se ve spolupráci – cvičení na pamlsky, rozvíjeli jsme přetahování a aport, řešili hlavolamy, čuchací dečky. Samozřejmě jsme nadále jezdili do centra, do Hornbachu, autobusem, do metra… Sniffi, náš myšák, který tu byl jako poslední, u nás trénoval i pobyt o samotě, potkával hodné pejsky vhodné na socializaci a navštívili jsme společně s Denverem, IT a jejich paničkou Kristýnou také ZOO. Nepěkným momentem byl náš noční výlet na kliniku JAGGY, kdy se Sniffimu navlékl kousek z telecího hrubomletého (asi jícen?) na kořen jazyka a jazyk mu otekl… Naštěstí vše dobře a bez následků dopadlo.
Zcela neplánovaně Sniffi stihl i trénink u oveček, kde byl moc šikovný. 🙂

Náš tý/deníček je u konce… Odjezdy štěňátek jsou pro nás vždy velmi smutné, ale zároveň se snažíme radovat s novými rodinami, které pečlivě vybíráme. Poděkování patří především Martinovi, za jeho podporu, všem novým majitelům, novým členům naší psí rodiny. Dále všem přátelům, co se s námi podíleli na socializaci a prožívali s námi radosti i strasti.
Tešíme se na novinky ze života našich „E“ štěňátek… ❤